Mistrz fantastyki

Monety z twórczością Stanisława Lema

Mennica Gdańska jako jedyna na świecie otrzymała prawa do emitowania monet kolekcjonerskich z wizerunkiem i twórczością Stanisława Lema. 

Srebrne monety kolekcjonerskie charakteryzują się bardzo wysokim reliefem oraz ciekawymi dodatkami. Każda moneta zapakowana jest wraz z certyfikatem autentyczności w eleganckie pudełko.

Kolekcjonerskie monety charakteryzują się również limitowanym nakładem, podkreślającym ich wyjątkowość. Nakład każdej srebrnej monety 2 oz wynosi 2000 sztuk, monety 200 g – 100 sztuk. Z kolei nakłady złotej monety 1 oz wynoszą 150 szt., a złotej monety 1/10 oz – 1000 szt. Nakłady nigdy nie będą zwiększone.

Monety z twórczością Stanisława Lema są pełnoprawnymi monetami – posiadają nominał i gwarancję rządu. Z uwagi na prawo polskie, jedynie Narodowy Bank Polski posiada możliwość emitowania monet z walutą wyrażoną w złotówkach. Z tego powodu nasze monety posiadają nominał wyrażony w euro, a gwarancję ich prawdziwości i legalności zapewnia Malta.

W serii ukażą się wersje:

  •  Srebrna, 2 oz Ag – 8 monet
  • Srebrna, 200 g Ag – 8 monet
  • Złota, 1/10 oz i 1 oz Au – 2-4 monety
  • Srebrna, 1 oz i 2 oz Ag BU – 2-4 monety
  • Srebrna, moneta 3D 3 oz i 10 oz Ag – 3 monety

Plan emisyjny (może ulec zmianie)

Stanisław Lem
Solaris

2023

Niezwyciężony
Opowieści o Pilocie Pirxie

2024

Bajki Robotów
Dzienniki Gwiazdowe

2025

Kongres futurologiczny
Cyberiada

2026

Stanisław LEM

Stanisław Lem był polskim pisarzem gatunku hard science-fiction, filozofem i futurologiem. Urodził się 12 września 1921 we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 w Krakowie.

Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych oraz miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat. 

Oprócz opowiadań science fiction, jak „Dzienniki gwiazdowe” czy cykl przygód pilota Pirxa, w dorobku pisarza są także powieści detektywistyczne („Śledztwo”), futurologiczne eseje i rozprawy (m.in. „Summa technologiae”), poezja,  scenariusze słuchowisk, filmów czy dramatów, jak również, jedyne w swoim rodzaju, kosmiczne baśnie „Bajki robotów”.

Jednym z licznych wyrazów międzynarodowego uznania dla twórczości Stanisława Lema było nazwanie jego nazwiskiem odkrytej we wrześniu 1970 roku planetoidy, a także pierwszego zbudowanego w całości w Polsce satelity naukowego.

W Polsce książki Stanisława Lema ukazują się nakładem Wydawnictwa Literackiego, z którym pisarz związany był przez niemal całą swą karierę.

Sukcesy Stanisława Lema

Najczęściej tłumaczony polski pisarz

Jego książki przetłumaczono na ponad 52 języki

Nakład jego książek to ponad 40 milionów egzemplarzy

Nazwisko pisarza nosi planetoida (3836) Lem, należąca do pasa głównego asteroid, która została odkryta 22 września 1979 r.

Lem to również drugi sztuczny satelita w całości zbudowany w Polsce, a zarazem pierwszy polski satelita naukowy, który został wyniesiony na orbitę okołoziemską 21 listopada 2013 r.

Kosmicznego upamiętnienia doczekali się też bohaterowie książek Lema: planetoida (343000) Ijontichy zawdzięcza swoją nazwę Ijonowi Tichemu

Jeden z kraterów na największym księżycu Plutona swoją nazwę zawdzięcza pilotowi Pirxowi

Nazwę Pirx otrzymała także planeta krążąca wokół odkrytej w 2019 r. gwiazdy w gwiazdozbiorze Pegaza – natomiast samą gwiazdę nazwano Solaris

W 1970 został otrzymał Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za popularyzację polskiej kultury za granicą

W 1972 został członkiem Komisji Polskiej Akademii Nauk „Polska 2000”

W 1976 i 1980 otrzymał Nagrodę Europejskiego Kongresu Science Fiction "Eurocon"

W 1977 otrzymał japońską nagrodę "Seiun" za najlepszą przetłumaczoną krótką formę literacką dla opowiadania "Rozprawa"

W 1991 otrzymał austriacką nagrodę państwową im. Franza Kafki w dziedzinie literatury

W 1996 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej

W 2001 roku otrzymał Złote Berło – nagrodę Fundacji Kultury Polskiej za „wyprzedzanie myślą swojego czasu"

Otrzymał co najmniej pięć akademickich tytułów honorowych "Doctor honoris causa" nadawanych przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.